Zawieszenie zajęć w szkole, przedszkolu lub placówce jest możliwe, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów. Zawieszenie zajęć wymaga jednak uprzedniego uzyskania zgody organu prowadzącego i uzyskania pozytywnej opinii właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Etapy postępowania:
- Stwierdzenie wystąpienia zagrożenia dla zdrowia uczniów ze względu na aktualną sytuację epidemiczną na terenie, na którym zlokalizowana jest szkoła. Podstawą do uznania, iż zdrowie uczniów jest zagrożone będą w szczególności:
- zachorowanie na COVID-19 ucznia lub członka jego najbliższej rodziny, oraz pracownika szkoły lub członka jego rodziny,
- wystąpienie dużego ogniska zachorowań na terenie, na którym zlokalizowana jest szkoła, przedszkole lub placówka.
- Dyrektor placówki występuje do właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z wnioskiem o wydanie opinii w przedmiocie częściowego lub całkowitego zawieszenia zajęć.
- Po uzyskaniu pozytywnej opinii PPIS (Sanepid), dyrektor placówki występuje do organu prowadzącego z wnioskiem o zgodę na zawieszenie zajęć.
- Po uzyskaniu zgody organu prowadzącego, Dyrektor wydaje decyzję o zawieszeniu zajęć w formie stacjonarnej na określony czas.
- Dyrektor zawiadamia o zawieszeniu zajęć kuratorium oświaty.
- Po upływie terminu zawieszenia dzieci wracają do szkoły/przedszkola.
Podstawa prawna:
- § 18 ust. 2a-2c, ust.3 rozporządzenia MEN z 31.12.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach – dalej rozp. bhp
- § 1 ust. 1 i 2, § 2 ust. 1 i 5 rozporządzenia MEN z 12.08.2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19- dalej rozp. COVID-19
- Uzasadnienie do projektu rozporządzenia MEN z 12.08.2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach – dalej uzasadnienie do projektu rozporządzenia MEN z 12.08.2020 r.